Έχουμε 12 Φεβρουαρίου 2011, οι ευρωκώδικες υποτίθεται ότι εφαρμόζονται αποκλειστικά από 1-1-11 (αν και μεταφράστηκαν στις 3-1-11 και δεν ξέρω αν οι στατικοί - ελεγκτές και στατικοί - μελετητές έχουν ενημερωθεί) και τα "εθνικά προσαρτήματα" δεν ξέρω αν έχουν ολοκληρωθεί...
Άλλες πολεοδομίες θέλουν ΕΑΚ, άλλες ευρωκώδικες... Από τη μέχρι τώρα μελέτη των ευρωκωδίκων (αυτών των αποσπασματικών διατάξεων, τέλος πάντων, που δίνουν οι εταιρείες λογισμικού) έχω μία απορία :
1. παραμένει η απαίτηση για ελάχιστη διάσταση υποστυλώματος 25 εκ., αλλά ο έλεγχος συνάφειας κόμβου μπορεί να υπαγορεύει μεγαλύτερες διαστάσεις υποστυλωμάτων, π.χ. για κτίριο μέσης πλαστιμότητας και C20/25 με διάμετρο οπλισμού δοκών Φ12, απαιτείται υποστύλωμα min 35 εκ. για εξωτερικό κόμβο και 45 εκ. για εσωτερικό. Οι διαστάσεις αυτές είναι απαιτητές στη διεύθυνση την παράλληλη με τον διαμήκη οπλισμό των δοκών που συμβάλλουν στον κόμβο? Δηλ. δε μπορώ να έχω γωνιακό υποστύλωμα 25*35 στο οποίο συμβάλλουν μιά δοκός σε κάθε κατεύθυνση? Και με αυτό το σκεπτικό, κεντρικό υποστύλωμα στο οποίο συμβάλλουν 4 δοκοί πρέπει να είναι τουλάχιστον 45*45? Και πώς θα ξέρω στη φάση της διαστασιολόγησης υποστηλωμάτων τους οπλισμούς των δοκών για να επιλέγω διαστάσεις κολονών?
Για να μη ρωτήσω τι επιτυγχάνεται με αυτή τη "συνάφεια κόμβου" και μπλέξουμε σε βαθιά νερά...